پل سنگی تبریز به طور ویژه نورپردازی می‌شود

شهردار منطقه ۱ تبریز از نورپردازی ویژه پل سنگی پس از مرمت و ساماندهی آن به عنوان یکی از پل‌های تاریخی گردشگری این شهر خبر داد.

به گزارش شهریار، حمید شاهوردی در پنجمین قرار خدمت از دور دوم قرارهای خدمت شهرداری تبریز در منطقه ۱ اظهار کرد: پل سنگی چایکنار به عنوان یکی از پل‌های تاریخی و قدیمی تبریز روی عریض ترین قسمت میدان چای بر روی رودخانه «قوری چای» قرار دارد. از این رو برای حفاظت از این پل مکاتبات لازم برای مرمت و مقاوم سازی با اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان انجام شده است که این اداره کل به عنوان متولی در حال خرید مصالح برای آغاز عملیات اجرایی است.

شاهوردی ادامه داد: اقدامات اجرایی جهت مرمت، ساماندهی و پایدارسازی پل سنگی تبریز در سال ۱۴۰۲ از سوی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شروع می‌شود.

وی در خصوص زیباسازی بصری این پل نیز افزود: اقدامات لازم برای نورپردازی این محدوده نیز  بلافاصله پس از اتمام مرمت و پایدارسازی آغاز خواهد شد.

شهردار منطقه ۱ تبریز با اشاره به ویژگی های این پل تصریح کرد: معماری این پل تقریباً شبیه معماری سایر پل‌های تاریخی ایران، دارای پایه‌هایی است که با طاق‌های هلالی به یکدیگر متصل شده‌اند. جنس پایه‌ها از سنگ و جنس فضای درونی و بیرونی هلال از آجر است. این پل دارای پنج طاق است.