فراهم سازی زیرساخت‌های لازم برای راه‌اندازی چند کتابخانه سیار در استان یزد

معاون توسعه مدیریت و منابع استاندار یزد از بخش‌های مختلف کتابخانه مرکزی یزد دیدن کرد. وی در حاشیه این بازدید، در نشست با مدیرکل کتابخانه‌های استان، از تأمین منابع و زیرساخت‌های لازم برای راه‌اندازی چند دستگاه کتابخانه سیار در استان خبر داد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری یزد، معاون توسعه مدیریت و منابع استاندار یزد از بخش‌های مختلف کتابخانه‌ مرکزی یزد دیدن کرد. وی پس از این بازدید، در نشست با مدیرکل کتابخانه‌های عمومی یزد و جمعی از  کارشناسان این اداره کل به بررسی مسائل و مشکلات کتابخانه‌های استان پرداخت.
« محمد علی شاه‌حسینی » در این نشست با اشاره به نقش مهم کتاب و کتابخانه در آگاهی‌بخشی به جامعه، گفت: خیلی از اتفاقات تلخی که امروز در کف خیابان‌ها شاهد آن هستیم، ناشی از فاصله گرفتن جوانان از کتاب و مطالعه و غرق شدن بیش از اندازه در فضای مجازی با همه آسیب‌های جدی و خطرناک آن هستیم.
وی افزود: بسیاری از ناهنجاری‌های فرهنگی و اجتماعی، ناشی از کم‌کاری در حوزه‌های فرهنگی است؛ چراکه در سال‌های قبل به هشدارهایی که دلسوزان کشور و نظام نسبت به گرفتاری‌های فاصله گرفتن از کار مؤثر و مفید فرهنگی دادند، توجهی نشد.
شاه‌حسینی تأکید کرد: اهمیت کار کتابخانه‌های عمومی از این جهت بالاست که می‌تواند با اقدامات عالمانه و ریشه‌ای، بینش و آگاهی جامعه و نسل جوان را بالا ببرد.
معاون استاندار یزد تصریح کرد: البته برای پیشبرد این هدف کتابخانه‌ها، باید به نیازهای سخت‌افزاری و نرم‌افزاری این مراکز فرهنگی مهم توجه کرد و زیرساخت‌های لازم برای فعالیت‌های فرهنگی مؤثر و کارا در جامعه را فراهم کرد.
معاون استاندار یزد به نقش‌آفرینی خیران یزدی در حوزه‌های مختلف اشاره کرد و گفت: در بحث تشکیل انجمن خیران کتابخانه‌ساز، باید به‌گونه‌ای ریل‌گذاری و هدف‌گذاری شود که بتوان ظرفیت خیّری در استان را به سمت مسائل فرهنگی و به‌طور ویژه، ساخت و تجهیز کتابخانه‌ها سوق داد.
معاون توسعه مدیریت و منابع استاندار در خصوص تأمین زیرساخت و سخت‌افزار لازم برای راه‌اندازی کتابخانه سیار در مناطق فاقد کتابخانه در استان نیز بیان داشت: تلاش می‌کنیم از طریق ظرفیت صنایع بزرگ استان، بودجه لازم برای تهیه چند دستگاه مینی‌بوس مناسب برای راه‌اندازی کتابخانه سیار در مناطق روستایی و فاقد کتابخانه استان را فراهم کنیم.
وی همچنین در این نشست قول داد در اولین مرحله از تأمین منابع کتابخانه مرکزی یزد، مبلغ ۳۰۰ میلیون ریال برای خرید منابع جدید از محل اعتبارات استانی تأمین و پرداخت شود.
گفتنی است، شاه‌حسینی در پایان بازدید خود از بخش‌های مختلف کتابخانه مرکزی، نمایشگاه عکس حیات وحش استان را که با همکاری دانشگاه آزاد اسلامی و اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان برپا شده است، افتتاح کرد.