تبریک شهردار اسلامشهر به مناسبت روز مهندس

شهرداری اسلامشهر

به گزارش شهرداران و محسن حمیدی شهردار اسلامشهر با صدور پیامی فرارسیدن ۵ اسفند روز بزرگداشت خواجه نصیرالدین طوسی و روز مهندس را گرامی داشت. متن پیام بدین شرح است: پنجم اسفند ماه سالروز ولادت خواجه نصیرالدین طوسی و نامگذاری آن به عنوان روز ملی مهندسی، یادآور جایگاه رفیع مهندسی در تاریخ و فرهنگ کهن ایران اسلامی و خلاقیت، اندیشمندی، خودباوری و نبوغ این قشر پرتوان در تمامی اعصار بوده و هست. امروزه شایستگی و توانمندی مهندسان ایرانی و نقش والا و ارزشمند آنان در توسعۀ همه‌جانبه و پایدار و آبادانی و سرافرازی ایران بر کسی پوشیده نیست و به عنوان سرمایه تخصصی کشور، قادرند با بهره‌مندی از توانمندی‌های خود در تمامی عرصه‌های علمی و فنی، جامعه را در رسیدن به توسعه همه جانبه و پایدار، یاری کنند. اینجانب ضمن قدردانی از زحمات تلاشگران عرصه مهندسی کشور، این روز را به همه مهندسان سختکوش به ویژه همکاران متعهد خود در مجموعه مدیریت شهری اسلامشهر تبریک عرض نموده، از درگاه خداوند قادر متعال، توفیقات روزافزون این قشر پرتوان، اندیشمند و موثر بر روند آبادانی کشور را خواستارم.

خواجه نصیرالدین طوسی از دانشمندانی است که باید برای او از واژه ی علامه دهر استفاده نمود؛ زیرا این دانشمند در علومی همچون فلسفه و فقه و ستاره شناسی و ریاضی و پزشکی و معماری و نجوم به درجه ی دانشمندی رسیده بود. و در تخصص های خود خدمات زیادی به جهانیان ارائه کرده است به طوری که در قرن ۱۶ میلادی کتاب های مثلثات او در فرانسه ترجمه شد و یکی از گسترش دهندگان این علم بود.

یکی از مهمترین متون کلامی شیعه “تجرید الاعتقاد” اثری از خواجه نصیر است. ایشان کوشید تا با استفاده از آرای فلسفی ابن سینا کلام شیعه را بر برهان های عقلی مبتنی کرد. یک روز در تقویم ایرانی به یاد این داشنمند بزرگ به عنوان روز مهندسی نام گذاری گردید