استاندار خراسان جنوبی:

خراسان جنوبی در زمینه موقوفات رتبه بالایی دارد

استاندار خراسان جنوبی بر خلق منابع جدید با استفاده حداکثری از ظرفیت موقوفات استان تأکید کرد. به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی؛ دکتر قناعت با تأکید بر این مطلب در دیدار مدیرکل و معاونین اوقاف و امور خیریه استان که به مناسبت دهه وقف صورت گرفت، اظهار داشت: خراسان جنوبی علیرغم محرومیت در زیرساخت […]

استاندار خراسان جنوبی بر خلق منابع جدید با استفاده حداکثری از ظرفیت موقوفات استان تأکید کرد.
به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی؛ دکتر قناعت با تأکید بر این مطلب در دیدار مدیرکل و معاونین اوقاف و امور خیریه استان که به مناسبت دهه وقف صورت گرفت، اظهار داشت: خراسان جنوبی علیرغم محرومیت در زیرساخت ها در زمینه موقوفات رتبه بالایی دارد که این موضوع نشان از تدین و انقلابی بودن مردم منطقه دارد.
وی افزود: این موضوع فرصتی خوبی برای ترویج مبانی دینی و اجرای بخشی از زیرساخت‌های استان از محل وقف است.
استاندار با بیان اینکه اوقاف یک دستگاه درآمدزاست و می‌ تواند در توسعه استان کمک کند، بیان کرد: ظرفیت‌های بالقوه‌ فراوان این دستگاه و موقوفات استان، باید بالفعل شود ولی متأسفانه تاکنون استفاده مناسبی از این ظرفیت‌ها نشده است.
قناعت، ضعف زیرساخت‌ها و منابع مالی مردم و عدم استفاده مناسب از ظرفیت‌ موقوفات را از علت های بروز مشکلات در حوزه موقوفات استان دانست و گفت: به عنوان مثال بسته بودن موقوفه شوکت آباد آنهم در ایام نوروز و سیزده بدر خیلی جای تامل است!
وی با تأکید بر اینکه باید بیش از گذشته از ظرفیت موقوفات استان استفاده شود، بیان کرد: برای استفاده از این ظرفیت‌های بالقوه باید به دنبال خلق منابع جدید باشیم و در این راستا باید در این اولین فرصت موقوفه شوکت آباد از این وضعیت خارج و اختلافات بین دستگاهی در این زمینه رفع شود.
استاندار تصریح کرد: باید از دیماه امسال مشکلات این موقوفه پیگیری شود تا این باغ تاریخی برای پذیرش مسافران نوروزی آماده شود.
وی مزار کاهی در شهرستان سربیشه را فرصت طلایی برای خلق منابع دانست و گفت: باید از این فرصت استفاده کنیم و هرگونه هزینه برای رونق گردشگری در این منطقه، سرمایه گذاری برای درآمد زایی بیشتر است.
استاندار با اشاره به محدود بودن منابع دولتی، اظهار داشت: شما باید علاوه براینکه به دنبال جذب منابع دولتی باشید، فکر های جدید و نو در تولید منابع مالی هم داشته باشید.
قناعت همچنین در بخش دیگری مصلی المهدی(عج) و آستانه باقریه بیرجند را پیشانی فرهنگی مرکز استان دانست و گفت: برای اجرا و توسعه این طرح‌های فرهنگی علاوه بر اختصاص اعتبار استانی، در سفر دوم رئیس جمهور موضوع را پیگیری خواهیم کرد.
وی با بیان اینکه آستانه باقریه بیرجند باید فازبندی شده و نقشه‌ های آن بروزرسانی شود، تصریح کرد: باید در این طرح کارها به صورت فنی و کارشناسی دنبال شود.
به گفته وی؛ جلسه‌ تخصصی ابتدا با حضور معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری و در گام بعدی با حضور شخص استاندار برای اجرای موفق این طرح فرهنگی برگزار خواهد شد.
استاندار خاطرنشان کرد:در زمینه تغییر کاربری برخی موقوفات در راستای کسب درآمد بیشتر کمک‌های لازم را خواهیم داشت.
قناعت بیان کرد: موضوع کمبود نیرو در اداره‌کل اوقاف هم به معاون مدیریت و توسعه منابع استانداری منتقل شود تا از مرکز پیگیری شود و در عین حال با انتقال و ماموریت نیروها هم موافقت نشود.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی هم در این دیدار از ثبت ۲۹ وقف جدید از ابتدای سال تاکنون در استان با نیات کمک به آموزشگاه‌ها، احداث مسجد و حسینیه، عزاداری دهه فاطمیه، اطعام، امور خیریه، امور فرهنگی و غیره خبرداد و گفت: در حال ۱۰ هزار و ۲۱۰ موقوفه در استان وجود دارد.
حجت الاسلام پرویز بخشی پور افزود: بیش از ۱۵ هزار نیت برای موقوفات به ثبت رسیده و در خراسان جنوبی ۹۶ بقعه متبرکه وجود دارد.
شایان ذکر است؛ در این دیدار صمیمی مشکلات برخی موقافات استان مطرح و مورد بررسی قرار گرفت و راهکارهای لازم برای حل آنها ارائه شد.