چمران:

پیچیدگی حقوق شهروندی

رییس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه حقوق شهروندی از مهمترین مولفه های حقوق عامه است گفت: در ابتدا حقوق شهروندی را ما بعنوان خدمتگذاران باید بشناسیم و خود شهروندان هم باید درباره خودشان رعایت کنند و هم حقوقی که نسبت به مسئولان مطرح شده را باید رعایت کنند و این مثلث حقوق شهروندی […]

رییس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه حقوق شهروندی از مهمترین مولفه های حقوق عامه است گفت: در ابتدا حقوق شهروندی را ما بعنوان خدمتگذاران باید بشناسیم و خود شهروندان هم باید درباره خودشان رعایت کنند و هم حقوقی که نسبت به مسئولان مطرح شده را باید رعایت کنند و این مثلث حقوق شهروندی باید همسو باهم رشد کرده و به تعالی برسد.

به گزارش شهرداران و پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر تهران؛ عصر امروز (شنبه ۲۳ دی ماه ۱۴۰۲) و در جریان برگزاری نخستین اجلاسیه حقوق عامه و حقوق شهروندی در اندیشه های مقام معظم رهبری مهدی چمران رییس شورای اسلامی شهر تهران در سخنانی ضمن ادای احترام به مقام شهدای دفاع مقدی، شهدای مدافع حرم و شهدای حادثه تروریستی کرمان و گرامیداشت یاد و خاطر آنان با بیان اینکه امیدواریم در مسیر خدمت به مردم از آنچه در مورد حقوق عامه بیان می شود استفاده کنیم، اظهار کرد: بررسی هایی در خصوص اندیشه های مقام معظم رهبری شکل گرفته و امیدواریم در بخش قضایی و حقوق عامه نیز بررسی های لازم صورت بگیرد؛ چراکه قطعا قابل استفاده و شایان توجه خواهد بود.

وی با بیان اینکه زمینه ورود ما به حقوق شهروندی بسیار مهم است، یادآور شد: در ۱۸ سال حضور در شورا چندین بار این فرصت پیش آمده تا بتوانیم از نزدیک در خصوص مسائل شهری در خدمت مقام معظم رهبری باشیم و از رهنمودهای ایشان استفاده کنیم؛ گرچه هنوز به خوبی نتوانستیم این توصیه ها را عملی کنیم اما همواره این فرصت را مغتنم شمرده و از آن بهره برده ایم.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران همچنین تصریح کرد: خوشبختانه بیانات مقام معظم رهبری مدون شده و در قالب یک کتاب مورد استفاده همگان قرار خواهد گرفت. با این وجود کار اساسی روی این نگاه ها و اندیشه ها بسیار اهمیت دارد. خدمات رسانی به مردم و مسائل تخصصی معماری و شهرسازی در سخنان مقام معظم رهبری دیده می شود و باید از آن بهره گرفت.وی افزود: اشاره به نمای شهری در بیانات مقام معظم رهبری نشان دهنده همان حقوق شهروندی است؛ لذت بصری از معماری به نوبه خود استفاده از حقوق شهروندی است و باید از مسائل مطرح شده در این خصوص استفاده کنیم.

چمران با بیان اینکه ما متأسفانه به کپی و تقلید از دیگران در نمای شهری پرداختیم و این تقلید هم درست و منطقی نبود، یادآور شد: ما نه به آنچه از گذشته داشتیم رسیدیم و نه آنچه دیگران به آن دست یافته اند، رسیده ایم و در مجموع طرح خاصی را ارائه نکردیم و این موضوع مورد انتقاد مقام معظم رهبری است. امیدواریم در چنین نشست هایی به صورت علمی و مبنایی به این موضوعات پرداخته شود و بتوانیم در زمینه های مختلف این سرمش ها را به کار بگیریم و در سطح شهر پیاده کنیم.رئیس شورای اسلامی شهر تهران با تأکید بر اینکه صحبت در خصوص معماری مساجد و دیگر بناها بر اساس مطالعات دقیق مقام معظم رهبری است، گفت: یکی از مباحثی که دنبال کردیم این بود که شورا در بین مردم باشد. استدلال ما در دوره های گذشته نیز این بود که روزهایی را اختصاص دهیم تا بیایند و مشکلات خود را بگویند اما حقوق شهروندی ایجاب می کند که ما به جمع مردم برویم. امروز اعضای شورا و شهردار تهران به جمع شهروندان می روند و با آنها صحبت می کنند. اگر بتوانیم این حق را به انجام برسانیم کمک بزرگی کرده ایم.وی ادامه داد: هرچه جلوتر می رویم و از جامعه روستایی فاصله می گیریم و به جامعه شهری نزدیکتر می شویم حقوق عامه عمیق تر و پیچیده تر می شود. حقوق مردم نسبت به خود و حقوق شهروندی در این شرایط سخت تر می شود. برای مثال در مصرف آب می توان این حقوق را در نظر گرفت. ما از آب چشمه ها در منازل استفاده می کنیم و سپس دست به دعا می شویم که تشنه نمانیم.

چمران با بیان اینکه حقوق شهروندی باید هم توسط ما به عنوان خدمتگذار جدی گرفته شود و هم مردم حقوق خود را نسبت به خود و مسئولان بشناسند و ادا کنند، یادآور شد: اگر این سه جنبه در کنار یکدیگر رعایت نشود، آسیب رسان خواهد بود. امیدواریم کمک مسئولان قوه قضاییه بتواند گره گشا باشد و ما نیز بتوانیم حقوق شهروندی را به خوبی ادا کنیم.