جبران خسارت های ناشی از سیل منطقه سه قلعه سرایان در قالب پنج مصوبه مهم

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان جنوبی با اشاره به وقوع سیل آبان‌ ماه و دی ماه سال گذشته در بخش سه قلعه شهرستان سرایان گفت: پنج مصوبه برای جبران خسارت ناشی از سیل سه قلعه در منطقه عملیاتی شده است.

به گزاش روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی علیرضا عباس‌زاده با بیان این مطلب در برنامه پرسمان رادیو خراسان جنوبی که به موضوع بیمه منازل و واحدهای تولیدی در بخش‌های مختلف استان می پرداخت، اظهار داشت: اکثر مخاطرات طبیعی که در کشور رخ می دهد، به نوعی در خراسان جنوبی هم با آن مواجه هستیم.
وی با ذکر این نکته که در مخاطرات طبیعی خسارت‌های زیاد و گاه غیرقابل جبرانی به صورت ناگهانی به زیرساخت‌ها و نیز اموال شهروندان وارد می‌شود، عنوان کرد: مدیریت خوب در بحران ها و آسیب‌های ناشی از آن ها، مهمترین مسئله‌ای است که در کاهش خسارت ها باید دنبال شود.
معاون استاندار با اشاره به اینکه در سال گذشته بارش‌های رگباری شدید و بی‌سابقه‌ای در منطقه سه قلعهسرایان شاهد بودیم که مشکلات زیرساختی زیادی ایجاد کرد، متذکر شد: این سیل خسارت‌ های زیادی به حوزه های زیرساختی، کشاورزی و دامی وارد کرد و خسارت‌های جزیی به واحد های تولیدی و مسکونی را هم به همراه داشت.
عباس زاده تصریح کرد: براساس برآورد‌های صورت گرفته، این دو سیل سال گذشته در منطقه سه قلعه ۴۷۰ میلیارد تومان خسارت به همراه داشت که جبران آن کار سختی است.
وی اظهار داشت: با پیگیری هایی که صورت گرفت، توانستیم مبلغ ۱۵۰ میلیارد تومان برای جبران زیرساخت ‌ها از ستاد مدیران بحران با مصوبه هیئت دولت تخصیص بگیریم که این مبلغ بین دستگاه‌ های متولی برای ایجاد زیرساخت‌ها توزیع شد.
به گفته وی؛ برای جبران خسارت‌ به واحدهای مسکونی و تولیدی هم یک میلیارد و ۸۶۰ میلیون تومان مجوز پرداخت گرفته ا‌یم، و همچنین حدود ۶ میلیارد و ۴۸۰ میلیون تومان هم در قالب تسهیلات ارزان قیمت برای منازل بخش‌های روستایی و شهری کمک شده است.
معاون استاندار بیان کرد: با پیگیری هایی که انجام شد سود، کارمزد و هزینه استمهال اصل تسهیلات کشاورزان خسارت دیده هم به مدت سه سال توسط دولت تضمین و استمهال می‌شود، همچنین برای جبران خسارت‌ها از محل تسهیلات ارزان قیمت هم مصوبه‌ای برای کشاورزان داشته‌ایم.
عباس زاده با اشاره به اعتبارات اختصاص یافته برای احداث و تعمیر ۳۶ واحد مسکونی و تأمین لوازم ضرری، خاطرنشان کرد: ما نمی‌توانیم صددرصد خسارت های وارده در حوادث را از محل اعتبارات دولت تأمین کنیم و مقدور هم نیست که همه خسارت‌های ناشی در تمام حوزه‌های مختلف پوشش داده شوند.
وی با اشاره به راهکار اساسی برای مدیریت بحران و جلوگیری از خسارت‌ها، گفت: مردم استان در مرحله نخست خودشان پیش‎بینی لازم را داشته باشند و پیشگیری لازم را انجام دهند که اولین و مهمترین توصیه استفاده از بیمه در برابر حوادث مختلف است.
به گفته وی؛ هنوز صنایع کوچک ما نسبت به بیمه واحدهای خود اقدام نکرده‌اند، پس باید قبل از وقوع حادثه تدابیر لازم برای بیمه واحدهای تولیدی در بخش‌های مختلف، توسط خود مردم انجام شود.