کل 3911 امروز 9
 • تاریخ : دوشنبه - ۸ - خرداد - ۱۴۰۲
 • ساعت :

  به دنبال تحقق شهرداری غیر حضوری هستیم

  رییس کمیته شفافیت و شهر هوشمند شورای اسلامی شهر تهران در دیدار با رییس مرکز ملی مطالعات، پایش و بهبود محیط کسب و کار وزارت اقتصاد و امور دارایی گفت: مدیریت شهری در دوره ششم با جدیت به دنبال هوشمند سازی فرایند ها و متعاقب آن شفافیت است و اتصال به درگاه ملی صدور مجوز ها گام مهمی در این راستا خواهد بود.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر تهران احمد صادقی در دیدار با سید امیر سیاح رییس مرکز ملی مطالعات ، پایش و بهبود محیط کسب و کار در راستای تحقق درگاه واحد صدور مجوز ها و پیوستن شهرداری به این درگاه گفت: یکی از اولویت ها و سرمشق هایی که در شورای ششم از بدو ورود دنبال کرده ایم این بوده که شهرداری را غیر حضوری کنیم بدین معنا که هر چه بیشتر از حضور فیزیکی شهروندان در شهرداری بکاهیم تا هم خدمات مناسب  تری به شهروندان ارایه شود و هم اینکه از هزینه های وارد بر شهرداری و شهروندان جلوگیری گردد و هم اینکه  جلوی امضاهای طلایی و رانت ها گرفته شود.

  صادقی افزود: پیوستن به درگاه ملی صدور مجوز ها تکلیف قانونی از سوی مجلس شورای اسلامی است که سبب شفافیت هر چه بیشتر می شود و ما در کمیته شفافیت و شهر هوشمند شورای اسلامی شهر تهران به جد به دنبال تحقق این موضوع هستیم.

  صادقی با بیان اینکه در مدیریت شهری رویکرد کار خوب، هزینه کمتر و خدمات بیشتر حکمفرماست گفت: بخشی نگری یک آفتی است که می تواند در روند تحقق این اقدام مهم اخلال ایجاد کند و می بایست در این زمینه هر چه بیشتر از بخشی نگری پرهیز شود و تمامی دستگاه ها مدیریت شهری با کمک دولت به دنبال تحقق این امر مهم باشیم.

  صادقی با اشاره به تجربه موفق سامانه ۳۰۷۰در سازمان تامین اجتماعی گفت: با راه اندازی این سامانه مشاهده کردیم که ۶۰ میلیون از مراجعات مردمی به سازمان تامین اجتماعی کاسته شده است و این اقدام را می توان در شهرداری تهران نیز عینیت بخشید .

  وی در ادامه با اشاره به اقدامات شورای ششم در حوزه هوشمند سازی و شفافیت گفت: تصویب تاسیس سازمان فناوری های نوین یکی از اقداماتی بود که در این دوره شورا محقق شده و این اقدام می تواند در روند هوشمند سازی اقدامات در مدیریت شهری و تحقق شفافیت موثر باشد.

  صادقی گفت: در حال حاضر در شهرداری بالغ بر ۲۲ مجوز وجود دارد که مدیریت شهری در تلاش است بستر های الکترونیکی شدن صدور این مجوز ها و در اختیار قرار گفتن برای شهروندان به صورت غیر حضوری را فراهم کند که تا کنون نزدیک ۸ مجوز به صورت الکترونیکی ارایه می شود و امیدواریم این ۲۲ مجوز به درگاه ملی صدور مجوز ها متصل شوند.

  صادقی با اعلام آمادگی مدیریت شهری در این زمینه گفت: ما هیچ مشکلی از این بابت نداریم و با جدیت به دنبال تحقق این امر هستیم. این در حالی است که ما در مناطق شهرداری نیز نزدیک به ۸۰ خدمت به شهروندان ارایه می کنیم و چه بسا این اقدام می تواند زمینه ساز الکترونیکی شدن این فرایند ها در آینده ای نزدیک نیز شود.

  احمد صادقی در ادامه سخنان خود گفت: انتظاری که ما از وزارت اقتصاد و امور دارایی داریم این است که در این زمینه با مدیریت شهری تقسیم کار کنند  و البته از ظرفیت های موجود نظیر شورای عالی استان ها و مجمع کلان شهر ها برای تسری هر چه بیشتر این موضوع استفاده کند.

   

  سید امیر سیاح: شهرداری تهران می تواند الگوی ۱۲۰۰ شهر در اتصال به درگاه ملی صدور مجوز ها باشد

  رییس مرکز ملی مطالعات ، پایش و بهبود محیط کسب و کار وزارت اقتصاد و امور دارایی نیز در این دیدار گفت: اتصال صدور مجوز ها به درگاه ملی و واحد یک تکلیف قانونی نه تنها برای تهران بلکه برای همه شهر ها است و این امر می تواند گام مهمی در جهت شفافیت در صدور مجوز ها باشد.

  وی افزود: البته در قانون تعریفی که از مجوز ها شده وسعت بسیاری دارد و ما باید در ابتدا دامنه تعریف مجوز ها را مشخص کنیم، آنچه در قانون آمده این است که “هر مدرکی که سبب تولد یا رشد کسب و کار ها شود” که این تعریف شامل استعلامات آب و برق تا مسایل دیگر می شود. لذا دامنه این موضوع باید مشخص شود.

  سیاح در ادامه افزود: ما در کل کشور بالغ بر ۴۸ مجوز را احصا کرده ایم که بخش عمده ای از مجوز ها صنفی هستند.

  وی ادامه داد: نکته حایز اهمیت در این زمینه این است که آنچه در عمل اتفاق می افتد با آنچه قرار است بار گزاری شود کاملا منطبق باشد یعنی مدارکی اضافه بر آنچه که در سامانه بار گزاری می شود از شهروندان خواسته نشود.

  رییس مرکز ملی مطالعات ، پایش و بهبود محیط کسب و کار وزارت اقتصاد و دارایی گفت: اگر شهرداری تهران در این زمینه تعجیل کند و به درگاه ملی صدور مجوز ها متصل شود و ۲۲ مجوزی که گفته اند را به این درگاه وصل کنند الگویی برای تمامی شهر ها (۱۲۰۰ شهر) خواهد شد و این کار بزرگی است.

  نوشته های مشابه

  آغاز عملیات ساخت ۵ مجموعه پارکینگ در تهران
  خرداد 7, 1402
  زاکانی:

  آغاز عملیات ساخت ۵ مجموعه پارکینگ در تهران

  شهردار تهران با بیان اینکه امسال ۲۸ موقعیت برای ساخت پارکینگ در پایتخت در نظر گرفته‌ایم، گفت: از این میزان عملیات احداث ۵ موقعیت آغاز شده‌است.

  ساخت ۲۸ مجموعه پارکینگ عمومی در دستور کار شهرداری
  خرداد 7, 1402

  ساخت ۲۸ مجموعه پارکینگ عمومی در دستور کار شهرداری

  مدیرعامل سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران گفت: در برنامه توسعه پارکینگ‌های طبقاتی ۲۸ پارکینگ در دست ساخت، طراحی یا تحویل زمین است. از این مقدار، ۵ واحد در حال ساخت، ۱۱ واحد در حال تحویل زمین است.

  اورهال سیستم تهویه تمامی قطارها در خطوط مترو
  خرداد 7, 1402

  اورهال سیستم تهویه تمامی قطارها در خطوط مترو

  مدیرعامل شرکت بهره‌برداری متروی تهران و حومه گفت: هیچ قطاری بدون سیستم تهویه وارد خط نمی‌شود و خرابی‌های احتمالی که ممکن است مشاهده شود، مشکلاتی است که در لحظه پیش آمده است.

  ارسال دیدگاه

  مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  برو بالا