برقراری ارتباط مدارس با کتابخانه ها با هدف بالا بردن سرانه مطالعه

محمدمحسن رفیعی مدیرکل کتابخانه های عمومی استان در نشست انجمن های کتابخانه های عمومی شهرستان میبد ، راه اندازی مینی بوس سیار در روستاها و پرداخت سهم نیم درصد کتابخانه از سوی شهرداری ها را از برنامه های هفته کتاب درشهرستان میبد خواند.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری میبد؛ رفیعی در ادامه با بیان اینکه  ۱۱۲باب کتابخانه در سطح استان وجود دارد که  یکصد باب آن نهادی، ۱۱ باب مشارکتی و یک باب مستقل است گفت: سرانه فضا کتابخانه به ازای هر یکصد نفر۶ونیم متر است و  طبق مرکز آمار ایران درسال ۱۳۹۹ ، استان یزد رتبه اول را درسرانه مطالعه درسطح کشوردارد.
مدیرکل کتابخانه های استان افزود : در طول ایام کرونا در دوسال گذشته مراجعات به کتابخانه ها به شدت کاهش داشت اما یکی از برنامه ما از امروز ارتباط دانش آموزان و مدارس با کتابخانه  هاست تا هم وضعیت سرانه عضو و امانت کتاب را بالا ببریم هم کتاب و کتابخوانی را افزایش دهیم .
رفیعی گفت : در مجموع در کل کتابخانه های عمومی استان  بیش از ۲میلیون جلد کتاب وجود دارد که آمار قابل توجهی است که می تواند رشد و شکوفایی را در باب کتاب و کتابخوانی به وجود بیاورد .
اسماعیل سعادت سرپرست کتابخانه های عمومی میبد هم گفت : در شهرستان میبد نه کتاب خانه وجود دارد که هفت باب آن نهادی و دو باب مشارکتی است .
سعادت با بیان اینکه ۶باب کتابخانه شهری و یک باب روستایی است افزود: درکتابخانه های عمومی میبد ۱۷۷ هزار جلد کتاب موجود است.
وی سرانه کتاب به ازای هر نفر درشهرستان را  ۱ و هشت دهم کتاب عنوان کرد و گفت: ۲۱ هزار نفر در کتابخانه های شهرستان میبد عضویت دارند که از این تعداد ۴هزار ۵۷۰ نفر درحال حاضر فعالند.
سعادت خاطرنشان کرد : در یک ماه گذشته ۵هزار ۶۰۰ نسخه کتاب  به امانت داده شده است .
در این نشست  از زحمات محسن کارگر قدردانی و اسماعیل سعادت بعنوان سرپرست جدید اداره کتابخانه های عمومی شهرستان میبد معرفی شد .