۴۲۰ کارگاه ضایعاتی غیرمجاز در حاشیه شیراز تخریب شد

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان فارس از جمع آوری ۴۲۰ کارگاه خرید و فروش ضایعات در حاشیه کمربندی شهر شیراز خبر داد و گفت: در این عملیات ۱۶ کیلومتر از حریم کمربندی جنوبی شهر شیراز آزاد و پاکسازی شد.

به گزارش شهرداران، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شهرداری شیراز،سید مصطفی بحرینی دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان فارس گفت: طی ۲ روز بزرگترین عملیات جمع آوری مراکز غیرمجاز خرید و فروش ضایعات در حریم کمربندی شهر شیراز با نظارت دادستان مرکز استان فارس انجام شد.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان فارس با اعلام این خبر افزود: عملیات تخریب این مراکز غیرمجاز که ۱۶ کیلومتر از حریم کمربندی جنوبی شیراز را در بر گرفته بود، در راستای اجرای تبصره ۲ ماده ۱۰ حفظ کاربری اراضی کشاورزی و باغ‌ها و ماده ۶ قانون ایمنی راه‌ها انجام شد.

بحرینی خاطرنشان کرد: آزاد سازی حریم کمربندی جنوبی شهر شیراز پیش از این در دستور کار کارگروه نظارت و پیگیری حقوق عامه دادستانی مرکز استان فارس قرار داشت.

وی تصریح کرد: اقدام قاطع دادستانی و نهادهای مسئول در اجرای این حکم، زمینه پیشگیری از وقوع جرائم متعدد از جمله کاهش سرقت های خُرد، تحصیل اموال مسروقه، جمع آوری معتادین متجاهر و همچنین پیشگیری از بروز آلودگی های زیست محیطی را در پی خواهد داشت.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان فارس همچین گفت: طی این عملیات گسترده امحا و پاکسازی، ۱۸۳ عدد کانکس، ۶۶ مورد دیوار کشی، ۴۲۰ کارگاه ضایعاتی و ۶۳ آلاچیق ثابت و سیار تخریب و جمع آوری، و اراضی حاشیه کمربندی به وضعیت سابق اعاده شد.

بحرینی افزود: در این عملیات که دستگاه‌های مرتبط از جمله شهرداری ، راهداری ، امور اراضی ، محیط زیست، اتحادیه آسیاب داران تحت مدیریت و نظارت قضایی دادستانی مشارکت داشتند، بیش از ۲ هزار و ۸۰۰ تن ضایعات آهن جمع آوری و امحاء شد.

دادستان مرکز استان فارس با اشاره به اینکه محل تجمع این کارگاه‌های غیر مجاز علاوه بر زشت شدن چهره حاشیه شهر باعث شکل گیری کلونی اقدامات غیرقانونی از جمله خرید و فروش اموال مسروقه شده بود، گفت: بخش عمده‌ای از این کارگاه‌ها اقدام به خرید تأسیسات و کابل‌های برق و انتقال اطلاعات مخابرات می‌کردند که در نتیجه این اقدام سالانه خسارات سنگینی به شبکه و تأسیسات شرکت‌های توزیع وارد می‌شد.

بحرینی خاطرنشان کرد: این مراکز جمع آوری ضایعات به محل تجمع اتباع بیگانه نیز تبدیل شده بود به نحوی که ۴۰ کارگاه متعلق به دو برادر از اتباع کشور افغانستان بود.

این مقام قضایی استان تصریح کرد: برخورد با این قبل مراکز غیرمجاز در سراسر استان بخصوص شهرهای بزرگ در دستور کار و اقدام کارگروه حفظ حقوق عامه دادستانی مرکز استان قرار دارد.