رئیس جهاد کشاورزی شهرستان:

رتبه سوم کشت زعفران در لرستان را بروجرد دارد

به گزارش شهرداران و ایسنا لرستان رئیس جهاد کشاورزی بروجرد گفت: شهرستان رتبه سوم کشت زعفران در لرستان را دارد. جواد گودرزی در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: بروجرد با ۱۶۵ هکتار سطح زیر کشت گیاهان دارویی رتبه سوم استان لرستان را به خود اختصاص داده که از این مقدار ۸۳ هکتار گل محمدی، ۳۰ هکتار […]

به گزارش شهرداران و ایسنا لرستان رئیس جهاد کشاورزی بروجرد گفت: شهرستان رتبه سوم کشت زعفران در لرستان را دارد.

جواد گودرزی در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: بروجرد با ۱۶۵ هکتار سطح زیر کشت گیاهان دارویی رتبه سوم استان لرستان را به خود اختصاص داده که از این مقدار ۸۳ هکتار گل محمدی، ۳۰ هکتار موسیر و ۲۰ هکتار است.وی تصریح کرد: آب، هوا و خاک مساعد بروجرد باعث شده که زعفران تولید شده این شهرستان در ردیف بهترین زعفران‌های کشور قرار گیرد.رئیس جهاد کشاورزی بروجرد خاطرنشان کرد: امسال ۲۰ هکتار از اراضی شهرستان بروجرد به کشت زعفران اختصاص یافته است.گودرزی اواخر آبان و اوایل آذر را فصل برداشت طلای سرخ از مزارع شهرستان بروجرد برشمرد و افزود: پیش‌بینی می‌شود از این مقدار سطح زیر کشت، بیش از ۷۲ کیلو زعفران برداشت شود.

وی اضافه کرد: هر هکتار از اراضی کشت نیازمند چهار تا پنج تن پیاز زعفران است که بعد از گذشت ۲ سال از کشت به مدت هفت سال محصول تولید خواهد شد.رئیس جهاد کشاورزی با تأکید بر اینکه زمین‌های حاصلخیز شهرستان برای کشت مناسب است، اضافه کرد: راندمان اقتصادی عملکرد گل‌دهی زعفران از سال دوم کشت پیاز آغاز و برای پنج‌تا هفت سال متوالی ادامه دارد.زعفران (saffron) یک محصول کشاورزی است که بخاطر عطر و رنگش بعنوان چاشنی و ادویه‌ در آشپزی استفاده میشود. وجود دو ماده‌ی کروسین و سافرانال در زعفران به آن خاصیت دارویی میدهد چنانچه در صنایع پزشکی نیز از آن استفاده میکنند . زعفران جزو گرانترین ادویه‌های جهان است که بعنوان طلای سرخ نیز شناخته شده است. اگر بخواهیم دلیل گران بودن زعفران را بررسی کنیم اولین نکته‌ای که به آن بر میخوریم کمیاب بودن این گیاه در جهان است.