هوشمندسازی ساختمان‌ها دردستور کار مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهرداری شهر تهران

هوشمندسازی ساختمان‌ها اداری در دستور کار مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران

به گزارش شهرداران روابط عمومی مرکز مطالعات و برنامه ‌ریزی شهر تهران، کارگاه علمی- تخصصی با محوریت هوشمندسازی ساختمان‌ها با حضور محمد صادق خیرخواه، مدیر عامل سازمان مشاور فنی و مهندسی شهر تهران، حسین شورورزی، مدیرگروه مطالعات فنی و عمرانی مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران و احسان بلورکاشانی، مدیرعامل شرکت دانش‌بنیانی هوپادگستر صنعت […]

به گزارش شهرداران روابط عمومی مرکز مطالعات و برنامه ‌ریزی شهر تهران، کارگاه علمی- تخصصی با محوریت هوشمندسازی ساختمان‌ها با حضور محمد صادق خیرخواه، مدیر عامل سازمان مشاور فنی و مهندسی شهر تهران، حسین شورورزی، مدیرگروه مطالعات فنی و عمرانی مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران و احسان بلورکاشانی، مدیرعامل شرکت دانش‌بنیانی هوپادگستر صنعت با مشارکت سازمان مشاور فنی و مهندسی شهر تهران برگزار شد.در ابتدای جلسه، احسان بلورکاشانی، مدیرعامل شرکت هوپادگستر صنعت به تشریح میزان مصرف انرژی در یک واحد مسکونی پرداخت و افزود: در این راستا با بهره‌ مندی از سیستم‌های هوشمند،کاهش مصرف انرژی و بهینه‌سازی هوشمندسازی ساختمانها باید در دستور کار قرار گیرد. وی با اشاره به سیستم مدیریت هوشمند ساختمان (BMS)، عنوان کرد: با استفاده از آخرین تکنولوژی‌ها شرایط و امکانات ایده‌آلی برای ساکنان فراهم شده و مصرف انرژی در هوشمندسازی ساختمانها بهینه می‌شود‌. مدیرعامل شرکت هوپادگستر صنعت، با تفکیک ساختمان‌ها به دو بخش صنعتی و غیرصنعتی اظهار کرد: کنترل خودکار، تلفیق تنظیمات انجام شده و بازخورد آن و توانایی یادگیری و تنظیم عملکرد براساس تغییرات محیطی، از جمله ویژگی های هوشمندسازی ساختمانها می باشد.بلورکاشانی خاطرنشان کرد: ایجاد محیطی مطلوب برای افراد حاضر در ساختمان، استفاده بهینه از تجهیزات و افزایش عمر مفید آن‌ها، ارائه سیستم‌های کنترلی با قابلیت برنامه‌ریزی زمانی عملکرد، کاهش هزینه‌های مربوط به نگهداری و بهینه‌سازی و صرفه‌جویی در مصرف انرژی، مانیتورینگ و کنترل تمامی نقاط تحت کنترل از طریق pc یا اینترنت و گرفتن گزارش‌های آماری از تمامی تجهیزات و عملکرد آن‌ها از جمله اهداف سیستم مدیریت هوشمند ساختمان است. وی در ادامه حذف مصارف ناخواسته را از مزایای به کارگیری BMS خواند و افزود: کاهش هزینه‌های تعمیر و نگهداری، پایش دائمی کلیه اجزای ساختمان، حذف خطاهای اپراتوری، اعلام وضعیت اجزاء برای جلوگیری از خرابی و وقفه در اجزای ساختمان و مدیریت ساختمان هنگام بروز حوادث از دیگر مزایای به کارگیری سیستم هوشمند مدیریت ساختمان است.

مدیرعامل شرکت هوپادگستر صنعت افزود: سیستم آبیاری هوشمند، سیستم اعلام‌زلزله، سیستم اعلام‌حریق، سیستم هوشمند صوت، سیستم روشنایی هوشمند، سیستم سرمایشی و گرمایشی هوشمند، سیستم حفاظتی و امنیتی هوشمند و پارکینگ هوشمند از جمله موارد قابل طرح در امر هوشمندسازی ساختمان ها می باشد. بلورکاشانی تاکید کرد: این سیستم‌ها باید قابلیت پشتیبانی از انواع سنسور دود، دما، نشت گاز، قابلیت ارتباط با سیستم ارسال پیام کوتاه در مواقع اضطراری، به صدا درآوردن آژیر و بازکردن درب‌های خروج را داشته باشند و سهولت در خدمات را رقم بزنند. همچنین پارکینگ‌های هوشمند می‌توانند به پلاک‌خوان هوشمند مجهز شوند. وی افزود: سیستم هوشمند کنترل پرده برقی و سیستم هوشمند شیشه‌های مات شونده از دیگر مواردی است که می‌تواند در راستای بهینه‌سازی انرژی در ساختمان‌های اداری مورد استفاده قرار گیرد. کاشانی، تکنیک‌های به کار رفته جهت هوشمندسازی ساختمان‌ها را به دو دسته سیم‌دار و بی‌سیم تقسیم کرد و افزود: این دو دسته مزایا و معایبی را به همراه دارد و باید از ساختارهایی استفاده شود که امنیت بالاتری داشته و پروتکل‌هایی وجود دارد که نحوه ارتباط تجهیزات هوشمند را قانونمند می‌کند. بلورکاشانی با تاکید براینکه متاسفانه در ایران تاکنون توجه جدی به استفاده از (BMS) نشده است، افزود: هزینه‌های اولیه زیاد هوشمندسازی ساختمان، تخصیص یارانه‌های انرژی پرداخت بهای کم در راستای مصرف انرژی و عدم تقبل هزینه‌های هوشمندسازی توسط خریداران و استفاده کنندگان از عوامل اصلی این امر می باشند.محمدصادق خیرخواه، مدیرعامل سازمان فنی و مهندسی شهر تهران در ادامه هوشمندسازی ساختمان‌ها را بسیار ارزشمند خواند و افزود: این امر در شهردای تهران مطرح است و بیش از دو هزار و ۲۰۰ ساختمان متعلق به شهرداری تهران است، از این‌رو با اتلاف انرژی روبه‌رو هستیم.وی افزود: متاسفانه مصرف انرژی در ایران با مصرف انرژی در کشور چین که جمعیت بیشتری نسبت به ایران دارد، برابری می‌کند، لذا توجه به هوشمندسازی ساختمان‌ها و کاهش مصرف انرژی امری ضروری بوده و باید مورد توجه قرار گیرد. مدیرعامل سازمان فنی و مهندسی شهر تهران، با تاکید براینکه در شهرداری تهران باید یک فضای یکپارچه تعریف شود، اظهار کرد: در این راستا قرارگاه ایمنی کالبدی سازمان مدیریت بحران شهر تهران، می‌تواند مسیر مناسبی را پیش رو بگذارد و ما در سازمان فنی و مهندسی شهر تهران آماده هرگونه همکاری هستیم.

حسین شورورزی، مدیرگروه مطالعات فنی و عمرانی مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران در پایان نشست خاطرنشان کرد: مسائل مهمی پیش‌روی هوشمندسازی ساختمانها متعلق به شهرداری تهران وجود دارد. از جمله این مسائل، هزینه‌های بالای تامین تجهیزات و زیرساخت‌های لازم جهت هوشمندسازی ساختمان‌ها، پایش و مدیریت داده‌ها، تامین امنیت و سطح دسترسی به پایگاه داده هوشمندسازی ساختمان‌ها خواهد بود. طبق قانون، ضروری است ۲۰ درصد ساختمان‌های اداری با هدف بهینه‌سازی و کاهش مصرف انرژی، از فناوری‌های نوین از جمله فناوری‌های اطلاعات مکانی (GIS)، سیستم مدیریت هوشمند ساختمان (BMS) و مدلسازی اطلاعات ساختمان (BIM)، در سیستم‌های برودتی و روشنایی استفاده نمایند. در این راستا و با هدف ارائه راهکارهای فناورانه و عملیاتی در تحقق هوشمندسازی ساختمان‌های شهرداری تهران، گروه مطالعات فنی و عمرانی مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران به منظور تحلیل و واکاوی هوشمندسازی ساختمان‌های متعلق به شهرداری تهران اعلام آمادگی می‌نماید. وی افزود: این مرکز آمادگی دارد، پروژه پژوهشی در خصوص مطالعات تطبیقی و زیرساخت‌های لازم به منظور هوشمندسازی ساختمان‌های اداری را در دستور کار خود قرار دهد و یکی از ساختمان‌های متعلق به شهرداری تهران را به عنوان پایلوت به منظور تامین زیرساخت‌ها و تجهیزات هوشمند، روش‌های هوشمندسازی و به طور کل انجام تحلیل‌های هزینه-سودمندی انتخاب نماید. شورورزی در ادامه به برگزاری سلسله رویدادهای دانش‌بنیانی و سه‌شنبه‌های فناورانه توسط گروه مطالعات فنی و عمرانی مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران اشاره کرد و افزود: امید است با گفتمان‌سازی و جریان‌سازی علمی و ارائه راهکارهای فناورانه و نخبگانی، گام های ارزشمندی در تحقق مدیریت یکپارچه و هوشمند شهری برداشته شود.