نمایشگاهی از آثار چاپ سنگی تصویرگر برجسته خویی دوره قاجار

به گزارش شهرداران برای اولین بار؛ نمایشگاهی از آثار چاپ سنگی تصویرگر برجسته خویی دوره قاجار در همایش شمس و مولانا افتتاح شد همزمان با آغاز همایش بین‌المللی شمس و مولانا ، نمایشگاهی از آثار چاپ سنگی تصویرگر برجسته خویی دوره قاجار در محل گالری مجموعه فرهنگی آموزشی عترت بوتراب برای اولین بار افتتاح شد. […]

به گزارش شهرداران برای اولین بار؛
نمایشگاهی از آثار چاپ سنگی تصویرگر برجسته خویی دوره قاجار در همایش شمس و مولانا افتتاح شد

همزمان با آغاز همایش بین‌المللی شمس و مولانا ، نمایشگاهی از آثار چاپ سنگی تصویرگر برجسته خویی دوره قاجار در محل گالری مجموعه فرهنگی آموزشی عترت بوتراب برای اولین بار افتتاح شد.

به گزارش مدیریت ارتباطات شورای اسلامی شهر و شهرداری خوی ، میرزا علیقلی خویی، هنرمند فعال در تصویرگری کتاب‌های مصور چاپ سنگی است و از اولین هنرمندانی می باشد که آثارش با نام خود قابل شناسایی است.

این آثار نه تنها کاملاً اصیل و جذاب هستند، بلکه به واسطهٔ یک سلسله ویژگی، منحصر به فرد شناخته می‌شود و نمونه کتاب‌های درخشانی که رقم میرزا علیقلی خویی را داراست می‌توان به طوفان البکا، عجایب المخلوقات، چهل طوطی، حمله حیدری، هزار و یک شب، روضه الصفا اشاره نمود.

این کتاب‌ها بیش از ۱۲۰۰ تصویر را شامل می‌شود که کوچکترین آن‌ها در اندازه یک تکبر و بزرگترین آن به اندازه یک صفحه کامل رسم شده‌است.

بیشتر روزنامه سال‌های اولیه در دوران قاجار، توسط میرزا علیقلی خویی ترسیم شده‌است .

از آثار دیگر نیز می‌توان به سلسه کتاب‌هایی که بالغ بر ۳۰ عدد است و در طول ۱۰سال کار شده و امضای میرزا علیقلی خویی را دارد، اشاره کرد .

نخستین چاپ سنگی نیز در تبریز، چاپ قرآن در سال ۱۲۵۰ هجری قمری و کتاب زاد المعاد در سال ۱۲۵۱ هجری قمری می‌باشد. در سال ۱۲۵۹ هجری قمری آقای «عبدالعلی» نامی اسباب چاپ سنگی را با خود به تهران آورد و در همان سال کتاب «تاریخ معجم» را به چاپ رسانید و بعدها نام میرزا علیقلی خویی زبانزد عام و خاص شد .