شهردار مشهدمقدس:

مودیان از فرصت تخفیف ۲۵ درصدی تا پایان خردادماه استفاده کنند

شهردار مشهدمقدس با اشاره به اعمال تخفیف 25 درصدی در خصوص دریافت پروانه، پایانکار و...گفت: به مودیان توصیه می شود از فرصت باقی مانده اعمال تخفیفات که تا پایان خرداد ما است استفاده کنند.

به گزارش شهرداران، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، شهردار مشهدمقدس با اشاره به اعمال تخفیف ۲۵ درصدی در خصوص دریافت پروانه، پایانکار و…گفت: به مودیان توصیه می شود از فرصت باقی مانده اعمال تخفیفات که تا پایان خرداد ما است استفاده کنند.

محمدرضا قلندرشریف در برنامه تلویزیونی گفت‌وگو شبکه خراسان رضوی در خصوص مهم‌ترین تغییرات شرایط پرداخت، افزود: اعطای تخفیف بیشتر به پرداخت نقد عوارض صدور پروانه و پایانکارهای ساختمانی، تسهیل شرایط تقسیط اعم از افزایش مدت تقسیط، کاهش حداقل پرداخت نقد، اعمال افزایش نرخ کمتر، مساعدت در ارائه تضامین مثل چک و ترهین سند، همراهی شهرداری در پرداخت بدهی به صورت تهاتر، توجه ویژه به حوزه های کم برخوردار شهر و بسیاری موارد دیگر از ویژگی های این مصوبه نسبت به گذشته است.

وی با اشاره به شرایط اعمال تخفیف ها و میزانی تعیین آن اظهار کرد: امسال تا ۳۱ خرداد میزان تخفیف ۲۵ درصد تعیین شد که به ترتیب در سه ماهه دوم، سوم و چهارم، ۲۲ و ۱۹ و ۱۶ درصد اعمال شد.

شهردار مشهدمقدس تصریح کرد: البته لازم به ذکر است که به مناسبت گرامیداشت دهه کرامت، تا ۳۱ خردادماه سال جاری برای مودیانی که صد درصد بدهی خود را نقدی به شهرداری پرداخت کنند، تخفیف عوارض با ۵ درصد افزایش به ۳۰ درصد می رسد.

قلندرشریف به تغییرات اعمال شده در شرایط تقسیط نسبت به گذشته و تسهیل شرایط نیز گفت: در گذشته مدت تقسیط عوارض تا ۳۶ ماه در نظر گرفته شد اما سایر بدهی ها نظیر سهم سرانه خدمات و معابر و جرائم کمیسیون ماده صد، از ۱۲ تا ۲۴ ماه قابل تقسیط بود که این مدت برای تمام بدهی ها به ۳۶ ماه که حداکثر زمان قانونی است ارتقا یافت.

وی اضافه کرد: همچنین قبل از اجرای این مصوبه مودی می بایست در زمان تقسیط عوارض ۵۰ الی ۷۰ درصد بدهی را نقدی پرداخت می کرد که این سهم اکنون تا پایان خرداد ماه به ۱۰ درصد کاهش یافته است.

شهردار مشهدمقدس افزود: البته این درصد هم در سه ماهه دوم، سوم و چهارم به ۱۵ و ۲۵ و ۳۰ درصد افزایش خواهد یافت که موید شرایط مطلوب طرح تخفیفی فعلی است.

قلندرشریف با بیان اینکه صرفا در محدوده های برخوردار به ازای هر ماه که مدت تقسیط از یکسال بیشتر شود، ۰٫۵ واحد درصد به حداقل پرداخت نقد فوق افزوده می شود خاطرنشان کرد: اما با مساعدت صورت پذیرفته، این افزایش در حوزه های کم برخودارتر و بافت حاشیه ای شهر اعمال نمی شود.(حداقل پرداخت نقد در تقسیط یک ساله تا سه ساله در حوزه های درآمدی ۳، ۴ و ۵ ثابت است).

وی تصریح کرد: لازم به ذکر است که افزایش نرخ ناشی از تقسیط عوارض با اعمال مساعدت و کاهش نسبت به گذشته برای تقسیط ۶ ماهه بدون افزایش نرخ و برای تقسیط یک ساله و دو ساله و سه ساله به ترتیب ۵۰، ۷۰ و ۱۰۰ درصد نرخ شورای پول و اعتبار (۲۳ درصد) تعیین شده است. البته به مناسبت دهه کرامت، امکان تقسیط یکساله بدون اعمال افزایش نرخ نیز تا ۳۱ خردادماه فراهم است.

شهردار مشهدمقدس در ادامه گفت: برای تقسیط بدهی، ارائه چک صیادی به فاصله حداکثر ۳ ماهه و در عین حال با توجه به میزان بدهی، ارائه تضامین از نوع چک، ضمانت نامه بانکی یا ترهین سند، از سوی شهروندان لازم است.

قلندر شریف اضافه کرد: تا پیش از این مصوبه، تقسیط بدهی تا نصاب معاملات متوسط سال ۱۴۰۲ (مبلغ بدهی تا ۱ میلیارد و ۴۵۰ میلیون تومان) با چک و یک ضامن مقدور بود و برای بدهی بیش از این میزان، برای ضمانت می بایست ترهین سند یا ضمانت نامه بانکی ارائه می شد.

وی افزود: اکنون و با توجه به افزایش سقف معاملات متوسط توسط هیات محترم وزیران و نیز تصویب پیشنهاد شهرداری در شورای اسلامی شهر، تقسیط بدهی تا ۱٫۵ برابر نصاب معاملات متوسط ۱۴۰۳ با چک و یک ضامن (۳ میلیارد و ۱۵۰ میلیون تومان) و تقسیط بدهی تا ۲٫۵ برابر معاملات متوسط با چک و دو ضامن (۵ میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان) مقدور است.

شهردار مشهدمقدس تصریح کرد: اگر بدهی تقسیط بیشتر از این میزان بود ترهین سند یا ضمانت نامه بانکی لازم است؛ این موضوع یک همراهی و مساعدت قابل توجه برای شهروندانی است که در ارائه سند یا ضمانت نامه بانکی مشکل دارند.

قلندرشریف اضافه کرد: همچنین برای ارائه چک بدهی و تضمین و نیز ضمانت نامه بانکی و یا ترهین سند، مهلت ۳۰ روزه ای از تاریخ صدور فیش در نظر گرفته شده است تا چنانچه شهروند پیگیری و اقدام اداری در سایر دستگاه‌ها و ادارات داشت، از این زمان استفاده کند.

وی به فراهم شدن امکان تهاتر برای مودیان اشاره کرد و افزود: شهرداری در مواردی که شهروند متقاضی باشد و ملک ایشان از دید شهرداری واجد شرایط باشد، مطالبات پروانه و پایانکار و سایر حقوق قانونی خود را با املاک مودیان تهاتر می کند و این تهاتر در شش ماه اول سال با ۱۰ درصد تخفیف لحاظ می شود.

اجرای طرح نهضت آسفالت معابر در پاسخ به مطالبه مردم

وی در این خصوص گفت: یکی از مطالبات مردم بهبود وضعیت آسفالت معابر به‌ویژه بزرگراه‌ها و معابر خاکی مناطق حاشیه شهر است.

وی اضافه کرد: برهمین اساس مدیریت شهری امسال در این دوره بهبود وضعیت آسفالت معابر را در دستور کار قرار داده است.

شهردار مشهدمقدس افزود: دراین میان‌ سال گذشته با مشکل تأمین قیر موردنیاز روبه‌رو بودیم که خوشبختانه با مصوبه شورای شهر و مهیا شدن شرایط تأمین قیر موردنیاز جهت تولید آسفالت به دنبال این هستیم تا امسال نهضت آسفالت معابر به میزان ۴ میلیون مترمربع را اجرایی کنیم.

قلندرشریف تصریح کرد: سال گذشته بیش از ۱۲۶ هزار تن آسفالت از سوی کارخانه آسفالت شهید مجیدی تولید شد که با این میزان آسفالت مساحتی بیش از ۸۸۰ هزار مترمربع از معابر شهر آسفالت یا لکه‌گیری آسفالت شد.

وی با بیان اینکه طبق آمار سهم معابر حاشیه شهر به‌ویژه معابر خاکی از این میزان آسفالت حدود ۴۰۳ هزارمترمربع برابر با ۴۵ درصد از مجموع آسفالت معابر شهر بوده است اظهار کرد: اما طبق برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده امسال باید بیش از ۵۰۰ هزار تن آسفالت تولید شود تا بتوانیم در چهارچوب اجرای نهضت آسفالت بیش از ۴ میلیون مترمربع از معابرشهر به‌ویژه معابر خاکی مناطق کم‌برخوردار و حاشیه شهر را آسفالت کنیم.

شهردار مشهدمقدس ادامه داد: اولویت ما در اجرای نهضت آسفالت در سال ۱۴۰۳ روکش آسفالت معابر حاشیه شهر است که براین اساس حدود ۵۵ درصد از ۴میلیون مترمربع آسفالت برای این محدوده پیش‌بینی‌ شده است.

قلندر شریف در ادامه اضافه کرد: خوشبختانه با تأمین قیر و تولید آسفالت موردنیاز امسال عقب‌ماندگی‌های دو سال اخیر در زمینه آسفالت معابر جبران خواهد شد طبق برنامه‌ریزی‌های انجام‌ شده با تولید ۵۰۰ هزارتن آسفالت و اجرای ۴ میلیون مترمربع آسفالت معابر در چهارچوب طرح نهضت آسفالت که در میان کلان‌شهرها بی‌سابقه است؛ رکورد تولید و آسفالت معابر را خواهیم شکست.

وی با اشاره به طرح آسفالت بزرگراه‌های مشهد نیز گفت: این خبر خوش را به مردم عزیزمان می‌دهم که در طرح نهضت آسفالت موضوعی که موردتوجه قرار گرفته اجرای روکش آسفالت معابر بزرگراهی شهر است؛ قدمت آسفالت برخی از بزرگراه‌ها بیش از ۲۵ سال است، لذا برای پاسخگویی به مطالبه بیش از دو دهه‌ای مردم، بخش بزرگی از معابر بزرگراهی شهر مشهد امسال آسفالت خواهد شد.

شهردار مشهدمقدس اضافه کرد: در همین راستا یکی از معابری که امسال آسفالت خواهد شد معبر بزرگراهی حدفاصل میدان آزادی تا میدان قائم (عج) است که طی ماه‌های آینده آسفالت می‌شود.

قلندر شریف افزود: درمجموع شعار ما امسال در حوزه معابر “شهر هموار”است و برای تحقق آن در نظر داریم سه نهضت پیاده‌روسازی، نهضت آسفالت معابر و ساماندهی مسیرهای دوچرخه را اجرا کنیم.

عملیات احداث فاز یک خط سه مترو مشهد با سرعت مناسبی درحال اجرا است

وی در ادامه با اشاره به وضعیت فاز یک خط سه مترو نیز گفت: یکی از اولویت‌های شورای اسلامی شهر و شهرداری مشهد در دوره ششم، تکمیل فاز یک خط ۳ مترو بوده که اتصال‌دهنده ۳ خط مترو به یکدیگر است.

شهردار مشهدمقدس اضافه کرد: در حال حاضر راه‌آهن و فرودگاه به خطوط مترو متصل هستند و با تکمیل فاز یک خط ۳، پایانه مسافربری امام‌رضا(ع) نیز به خطوط ریلی شهر به یکدیگر و همچنین حرم مطهر متصل می‌شود که این موضوع بسیار حائز اهمیت است.

وی با بیان اینکه اکنون عملیات اجرایی فاز یک خط مترو به‌صورت شبانه‌روزی در حال اجرا است و امروز ایستگاه‌های آن به مرحله نازک‌کاری رسیده است اظهار کرد: عملیات معماری ایستگاه «باب الجواد(ع)» نیز متناسب با حرم مطهر رضوی در حال اجراست، و علاوه براین، احداث ایستگاه میدان شهدا هم به مرحله نازک‌کاری و نصب پله‌برقی و آسانسور رسیده است.

قلندرشریف ادامه داد: همچنین خوشبختانه عملیات احداث ایستگاه پایانه مسافربری امام‌رضا(ع) نیز تکمیل و ریل‌گذاری انجام‌شده است؛ درمجموع عملیات اجرایی فاز اول خط سه مترو با سرعت مناسبی در حال انجام است.

پروژه های عمرانی شهر فعال هستند

وی در ادامه با اشاره به پروژه های عمرانی نیز گفت: با تلاش همکارانم در حوزه عمرانی تعداد زیادی پروژه در نقاط مختلف شهر فعال است.

شهردار مشهدمقدس افزود: خوشبختانه اکنون چندین پروژه بزرگ ازجمله پروژه بزرگ دهکده نوین ورزشی الهیه، اتصال بولوار امام خمینی(ره) به بولوار نماز از طریق میدان انقلاب، پل سوم میدان شهید فهمیده، بولوار و تقاطع غیرهمسطح قمر بنی‌هاشم(بازوی چهارم مصلی)، مسیل تنباکوچی، ساماندهی کال زرکش، پروژه مجموعه آبی رسالت و بوستان بزرگ قرقی به همراه چندین پروژه بزرگ و کوچک در نقاط مختلف شهر در حال اجرا است.

قلندر شریف اضافه کرد: در خصوص وضعیت پروژه احداث تقاطع غیرهمسطح انقلاب باید به این نکته اشاره‌ کنم اجرای این پروژه باعث ایجاد دسترسی راحت و آسان زائران و مجاوران به جنوب شهر مشهد و کاهش بار ترافیکی پل حافظ به میدان جهاد از شرق به غرب و بالعکس خواهد شد.

وی با بیان اینکه احداث تقاطع غیرهمسطح میدان انقلاب مسیری را برای دسترسی راحتر به ارتفاعات جنوبی و منطقه گردشگری کوهشار ایجاد می‌کند اظهار کرد: دراین پروژه در کنار توجه به مسائل ترافیکی موضوعات مربوط به پیاده محوری و دوچرخه‌سواری نیز پیش‌بینی‌شده است.

قلندر شریف ادامه داد : یکی از مطالبات مردمی که در حوزه پیشگیری از سیلاب نیز تأثیر بسیار زیادی دارد ساماندهی و بهسازی کال زرکش به‌عنوان مسیر اصلی جمع‌آوری آب‌های سطحی و سیلاب‌های فصلی در شمال غرب شهر است.

شهردار مشهدمقدس افزود: با توجه به مشکلات بهداشتی و اجتماعی و مطالبه مردم پروژه ساماندهی کال زر کش باهدف آمادگی شهر جهت مقابله با بلایای طبیعی(سیل) در دستور کار مدیریت شهری قرار گرفت و اکنون چهار پروژه در قالب ساماندهی کال زرکش در حال انجام است.

ادامه روند بهره برداری و آغاز پروژه های جدید شهری از سوی شهرداری مشهد

قلندر شریف ادامه داد: در حوزه آغاز و افتتاح پروژه‌های جدید طی هفته گذشته شاهد افتتاح پروژه‌های خوبی بودیم و با تلاش همکارانم در بخش‌های مختلف به‌ویژه منطقه سه عملیات اجرایی مجموعه آبی مجهز رسالت که ویژه بانوان و آقایان به‌صورت جداگانه خواهد بود؛ در محدوده رسالت آغاز شد.

وی اضافه کرد: همچنین در کنار این مجموعه آبی شاهد آغاز عملیات اجرایی بوستان بزرگ قرقی به مساحت ۱۲ هزار مترمربع نیز بودیم؛ این در حالی است که همزمان ۳۳ پروژه عمرانی ، ترافیکی، فرهنگی ، ورزشی و فضای سبز منطقه سه نیز بااعتبار ۹۳ میلیارد تومان به بهره‌برداری رسید.

شهردار مشهدمقدس با بیان اینکه در کنار این پروژه‌ها در نظر داریم به‌زودی حدود ۱۳۰ عنوان پروژه را در بافت پیرامونی حرم مطهر رضوی و منطقه ثامن آغاز و به بهره برداری برسانیم اظهار کرد: این ۱۳۰ عنوان پروژه بااعتبار ۲۴هزار میلیارد تومانی بهره‌برداری و عملیات اجرایی آن آغاز می شود.

قلندرشریف با تاکید بر اینکه معتقدیم هویت اصلی و دلیل وجودی شهر مشهد بارگاه منور رضوی است و بر همین اساس همه موضوعات دراین شهر نشاءت گرفته از امر زیارت خواهد بود خاطرنشان کرد: در همین راستا یکی از سیاست‌های اصلی دوره ششم مدیریت شهری توجه ویژه به توسعه زیرساخت‌های مرتبط با زیارت بوده است.

وی تصریح کرد: دراین مسیر بهسازی و نوسازی بافت پیرامونی حرم مطهر جهت خدمات‌رسانی بهتر به زائران و مجاوران علی بن موسی‌الرضا(ع) از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است لذا مجموع مدیریت شهری در کنار سایر دستگاه‌های ذی‌ربط به‌ویژه آستان قدس رضوی ظرفیت‌های خود را برای پیشبرد طرح نوسازی بافت پیرامونی حرم مطهر به‌کار گرفته است.

شهردار مشهدمقدس ادامه داد: اکنون بسیار خرسندیم که به اطلاع زائران و مجاوران عزیز برسانیم در حوزه ایجاد زیرساخت‌های مناسب جهت امر زیارت به‌زودی حدود ۱۳۰ عنوان پروژه به مبلغ حدود ۲۴ هزارمیلیارد تومان در منطقه ثامن افتتاح یا عملیات اجرایی آن‌ها آغاز خواهد شد.

قلندر شریف افزود: همچنین در نظر داریم تا ظرف ماه آینده نیز پروژه پل زیرگذر بولوار قمر بنی‌هاشم (شهید هریری) را که اکنون بیش از ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد به بهره‌برداری برسانیم.