طرح من شهردارم چیست؟

من شهردارم با ایده هایی که شهر را میسازد

یکی از این ایده‌های جدید، طرح « من شهردارم » بود که سال گذشته توسط شهرداری تهران و با همراهی بیش از 345 هزار نفر از شهروندها اجرا شد و نتیجه آن، مشارکت شهروندها در تعیین اولویت‌ها برای اختصاص بودجه و تعریف پروژه‌های شهر بود.

طرح من شهردارم چیست؟

به گزارش شهردارن درباره ایده و طرح من شهردارم  : تـــــهران یکی از بزرگترین و پرجمعیت ترین شهرهای دنیا است و همین مسئله، سبب شده صدها مشکل ریز و درشت داشته باشد. از آلودگی هوا و ترافیک گرفته تا جمع آوری پسماند و کمبود فضای سبز و مواردی از این قبیل. مدیران شهری هم در دوره‌های مختلف تلاش کرده‌اند این مشکل‌ها را حل کنند اما خب بعضی وقت‌ها می‌شود با یک ایده و فکر جدید، کاری کرد که نتیجه این تلاش‌ها، چند برابر شود و شهر، حال و روز بهتری پیدا کند.یکی از این ایده‌های جدید، طرح « من شهردارم » بود که سال گذشته توسط شهرداری تهران و با همراهی بیش از ۳۴۵ هزار نفر از شهروندها اجرا شد و نتیجه آن، مشارکت شهروندها در تعیین اولویت‌ها برای اختصاص بودجه و تعریف پروژه‌های شهر بود. ۱۴۶۲ پروژه در سراسر پایتخت که با اعتبار ۳۹۲۴ میلیارد تومان در بودجه مصوب سال ۱۴۰۲ قرار گرفت و حالا بعضی از آنها تکمیل شده‌اند و در حال بهره برداری هستند. بعضی دیگر هم هنوز در حال اجرا هستند و به زودی مورد استفاده قرار خواهند گرفت.مشارکت شهروندان در اداره شهرها از جمله دغدغه‌هایی است که در تمام کلانشهرهای دنیا وجود دارد و در تهران نیز در این دوره مدیریت شهری در تدوین لایحه بودجه ۱۴۰۲ شهر تهران، مدیریت شهری پایتخت با اجرای طرح  برای نخستین بار تا قبل از موعد تعیین شده پایان اجرای این طرح توانست از مشارکت بیش از ۴۰۰ هزار شهروند تهرانی در اولویت بندی ۲ هزار و ۵۰ طرح در ابعاد محله‌ای، منطقه‌ای و فرا منطقه‌ای بهره مند شود.

راه اندازی سایت، فضای مجازی و مشارکت ۱۶۰۰ نفر در اجرای پروژه من شهردارم

اجرای طرح «من شهردارم» برای نخستین بار هر چند از دو بستر الکترونیک و ارتباط کارکنان شهرداری با شهروندان استفاده کرد، اما قطعا تا نهادینه شدن این مشارکت در شهروندان راه طولانی در پیش دارد. طبق اطلاعاتی که مدیرکل برنامه و بودجه شهرداری تهران ارائه می کند، ۱۶۰۰ نفر تحت عنوان سفیران شهرداری اجرای این پروژه را در سطح محله ها و مناطق شهری بر عهده دارند.چنین تجربه خوبی باعث شده امسال، طرح من شهردارم ۲  هم کلید بخورد تا شهرداری بتواند برای سال آینده، پروژه‌هایی که از نظر مردم دارای اولویت هستند را تشخیص بدهد. در این طرح که با تغییراتی نسبت به سال قبل رو به رو شده، شما می توانید به طور آنی، پروژه ها را رصد کنید و از سرنوشت پروژه های قبلی هم باخبر شوید. برای این کار، کافی است در سایت manshahrdaram.tehran.ir و در قسمت ثبت پیشنهاد، اولویتهایتان را اعلام کنید و خودتان، شهردار محله تان باشید.