معاون شهردار و رئیس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد

برگزاری همایش تخصصی هنرهای تعاملی شهری

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، “حسین باغگلی” با بیان این خبر اظهار کرد: جهان امروز، جهانی تحول یافته و ناهمگون با دهه‌های گذشته و حتی سالیان اخیر است و این دگرگونی و تحول نمود ویژه‌ای در زندگی شهری و رفتار شهروندان داشته است. این تغییرات متاثر از نوآوری‌های نرم در بستر فضای رسانه‌ای و […]

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، “حسین باغگلی” با بیان این خبر اظهار کرد: جهان امروز، جهانی تحول یافته و ناهمگون با دهه‌های گذشته و حتی سالیان اخیر است و این دگرگونی و تحول نمود ویژه‌ای در زندگی شهری و رفتار شهروندان داشته است. این تغییرات متاثر از نوآوری‌های نرم در بستر فضای رسانه‌ای و نیز نوآوری‌های سخت همچون ابداعات و فناوری های نوین، ما را با مخاطبان جدیدی مواجه ساخته که تعامل و کنش متقابل با آنان نیازمند قالب‌ها و سبک‌های هنری است که بتواند مبتنی بر بهره گیری از این نوآوریٌها، تجربه جدیدی برای مخاطبان در عرصه عمومی فراهم آورد.

وی با تاکید بر جایگاه شهروندان به عنوان مخاطبان اصلی هنرهای شهری، افزود: آنچه اهمیت دارد این است که ما به شهروندان و عموم مردم نباید به عنوان صرفاً یک مخاطب نظاره‌گر و غیر فعال نگاه کنیم بلکه ایجاد زمینه مشارکت و تعامل شهروندان با رویکرد دریافت فعالانه پیام مد نظر است و البته ظرفیت هنرمندان و آثار هنری می‌تواند این موضوع را به صورت خلاقانه و بدیع طراحی و اجرا کند.

وی در خصوص اهمیت برگزاری این همایش تخصصی بیان کرد: از آنجا که بهره‌گیری از هنرهای تعاملی در فضای شهری حداقل در ایران موضوع نسبتاً جدیدی است، در گام اول تبیین موضوع و مرور تجربیات و مبانی نظری پیرامون آن می‌تواند کمک موثری به هنرمندان می‌کند و زمینه مشارکت و ارائه طرح های خلاقانه مرتبط را افزایش دهد. به این منظور همایش تخصصی هنرهای تعاملی شهری با حضور اساتید مطرح دانشگاهی برنامه ریزی شد و امیدواریم بتوانیم در شکل دهی به این جریان هنری شهری اثربخش باشد.

باغگلی در ادامه در خصوص رویکرد شهرداری مشهد پیرامون این‌گونه از هنرهای شهری گفت: به طور کلی یکی از رویکردهای اصلی شهرداری مشهد در حوزه هنرهای شهری، با توجه به تنوع و جذابیت‌های این قالب هنری و ظرفیت‌های تربیتی آن در انتقال پیام‌های شهروندی، توجه جدی به هنر تعاملی است و این موضوع در سال گذشته در دستور کار قرار گرفت و در سال جاری نیز با کمیت و کیفیت بیشتری اجرا خواهد شد.

لازم به توضیح است؛ همایش یک روزه تخصصی هنرهای تعاملی شهری، هفت مهرماه در محل کارخانه نوآوری برگزار می‌شود.